Dalyan

Dalyan eski küçük otantik bir balıkcı köyüdür, Dalyan Iztuzu kumsalı ve Köyceğiz gölü arasında Dalyan nehrinin kerarında kurulmuş şirin bir köydür. Dalyanın bukadar tanınmış olmasının nedenlerinden birisi Iztuzu kumsalıdır. Iztuzu kumsalının tam uzunluğu 7 km ve bu kumsalların üzerinde korunma altında bulunan Caretta kaplumbağaları her yıl yumurtlarlar. Bu kumsalda ürerler. Bu büyük kaplumbağalar bu nehirde  yüzer ve yaşarlar bu yüzden dolayı kaplumbağaları görmek için çok sayıda turist buraya gelir. 

Bu kumsal ve çevresi kaplumbağalardan dolayı dogal alan olarak kouma altına alınmıstır


Ayrıca Dalyan çevresinde Soft Shelled Nile Turtles (yumuşak kabuklu Nil kaplumbağası) da yaşamakta bu kaplumbağalar genellikle Dalyan nehri  ve Köyceğiz gölünde yaşarlar.


Dalyanın Centrumu olarak belitilen bölgede Dalyan camisi var ve Bu cami her gun 5 defa ezan vererek insanlari namaza cağırır.

Dalyan çevresinde bölgeye ayrica Türk kamış ormanı olarak tanınır, eger su taksisiyle  Dalyandan kumsala gitmek isterseniz bu kamışların içinden geçmeniz gerekiyor.  Ayrica bu bu çevre çogu yerli kuş türlerine ev sahipligi yapiyor, örnek Bu nehir deltasında sıkça görebileceğiniz yine koruma altına alınmıs kuş türü kıral balıkcı kuşu (yalıçapkını)   ( biraz kuş türlerinden anlayanlar bu kuşu kesin bilirler).


Genelikle Dalyan ve çevresinde hemen her yerde leylekleri görmek mümkün bu kuş da tabiki koruma altında, Leyleklerin yuvalarını bütün elektirk direk başlarına ve yüksek yerlerde görmeniz  kolayca mümkündür.

Dalyan ve çevresini biraz daha görmek istermisiniz ?  Fotoğraf galerimize buyurun.

Boşu boşuna Dalyan ve çevresi Avrupanın en güzel kumsalı olarak ilan edilmedi.


Sizlere Dalyan çevresinin  ve güzel gezi turlarımızın güzel fotoğraflarını  göstere bildigimizi umuyoruz.

Dalyanda Lemon Lounge ta görüşelim.